
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Power Dissipation | 2 W |
| Number of Channels | 1 |
| Input capacitance | 2.66 nF |
| Continuous Drain Current (ID) | 14 A |
| FET Type(Transistor Polarity) | N-Channel |
| Gate Charge | 15 nC, 30 nC |
| Drain to Source Resistance | 5.8 mΩ |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | -20 V, 20 V |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | 40 V |
| Gate to Source Threshold Voltage | 3 V |
Stock: 398
Distributors
pcbx
Unit Price$1.30804
Ext.Price$1.30804
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.30804 | $1.30804 |
| 10 | $1.00796 | $10.07960 |
| 25 | $0.86572 | $21.64300 |
| 50 | $0.74355 | $37.17750 |
| 100 | $0.63863 | $63.86300 |
| 300 | $0.60120 | $180.36000 |
| 500 | $0.56596 | $282.98000 |
| 1000 | $0.50868 | $508.68000 |
| 3000 | $0.32830 | $984.90000 |
| 5000 | $0.27187 | $1359.35000 |
